31 października 2019 r.
Chcą wypłynąć na szerokie wody
Od czterech już lat przy Gminnym Ośrodku Kultury w Smołdzinie działa Pracownia Rysunku i Malarstwa. Bezpłatne zajęcia prowadzi, pochodząca z tej miejscowości, malarka Elżbieta Bernacka-Hanus. Zainteresowanie malarstwem jest coraz większe, a młodzi stażem adepci chcą dotrzeć ze swoimi dziełami do szerszej publiczności.

Malowania uczy się tam kilkanaście osób zarówno najmłodsi, jak i dorośli, a także seniorzy. Głównie są to osoby w wieku ponad czterdziestu lat. Pracowania po kilku latach przygotowań zamierza wypłynąć na szerokie wody i organizować wystawy poza Smołdzinem, a dzięki temu promować twórczość uczestników zajęć przed szerszą rzeszą odbiorców. Stosowne porozumienie zawarto już z Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku.
- Widzę naszą pracownię gdzieś dalej niż tylko w Smołdzinie. Słuchacze nabrali już krzepy i warsztatu. Chcę wypuścić ich już z tej matczynej  klatki. Co ważne nikt się nie wykruszył, a wręcz przeciwnie pojawiają się nowi chętni do nauki. Jednak malowanie dla samego malowania, a następnie chowanie prac do szuflady, jest totalnym bezsensem – mówi Elżbieta Bernacka-Hanus, laureatka Białego Bociana 2018, Nagrody Starosty Słupskiego, przyznawanej osobom zajmującym się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury.

Jak napisano w uzasadnieniu: Elżbieta Bernacka Hanus jest niezwykle interesującą artystką i osobą. Cechuje ją ciekawość świata i intelektualne ożywienie środowiska. Od najmłodszych lat poświęcała się sztuce. Początkowo były to zwykłe rysunki. Z biegiem czasu zainteresowała się malarstwem na szkle, a kiedy i to przestało jej wystarczać, zaczęła malować na płótnie. W przełomowym dla siebie momencie zainteresowała się przede wszystkim martwą naturą, pejzażem i portretem. W 2017 roku odebrała
z rąk Marszałka Województwa Pomorskiego honorowy tytuł Mecenasa Kultury za powołanie do życia Galerii Kolorów Liz B-H oraz Pracowni Rysunku i Malarstwa. Jest laureatką 9. edycji konkursu Niekontrolowany Obszar Wrażliwości i nagrody Prezydenta Miasta Słupska. Jest stypendystką rodziny nieżyjącego już nestora słupskich plastyków amatorów - Stefana Morawskiego. Organizuje Muzyczne Mikołajki, koncerty charytatywne, wystawy, prowadzi warsztaty malarskie. Białego Bociana 2018 przyznano Elżbiecie Bernackiej-Hanus za powołanie do życia Galerii Kolorów Liz B-H, działalność  artystyczną i intelektualne ożywienie środowiska.
Zapraszamy do galerii zdjęć.

CER, fot. Mariusz Smoliński
30 października 2019 r.
Klub Plastyka - podziękowania
18 października 2019 r.
DOBRO WRACA - PRZYJACIELE IRKOWI
11 października 2019 r.
ZAPRASZAMY NA SPEKTAKL!
KONTAKT

Centrum Edukacji Regionalnej 

ul. Szarych Szeregów 14B
76-200 Supsk


Tel.:+48 59 844 57 58

dyrektor@cer.slupsk.pl
biuro@cer.slupsk.pl 


www.cer.slupsk.pl

ePUAP: /CERSlupsk/SkrytkaESP
 CER na Facebooku